Yeni Kedi Hazırlıkları

Bir kedi sahiplendiğinizde, öncelikle bazı temel ihtiyaçlarınız olacaktır. Bu ihtiyaçları karşılarken, amaca hizmet eden, kaliteli ürünleri tercih edin.

Mama  Kapları

Bir  kedi için, mama ve su için olmak üzere en az iki kaba ihtiyacınız var. Kedinize hem ıslak hem de kuru mama vermeyi planlıyorsanız, üçüncü kabı da eklemelisiniz. Kalın porselen kaplar, yiyecek maddeleri için uygun seramikler en iyisidir. Süslü çömleklerden kaçınmanızı tavsiye ederiz. Plastik kaplar, bakterileri çekebilir. Bu durum, kedinizin çenesinde aknenin artmasına neden olabilir. Bazı kediler, metalin yansımalarından ve karanlığından hoşlanmaz. Kediniz, bu nedenle paslanmaz çelikten kaçınabilir.

Nostaljik porselenleri veya kurşunlu kristalleri kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Bu durum, kedinizin yiyeceğine veya suyuna kurşun karışmasına neden olabilir. Bir su kabı, kolayca devrilecek şekilde olmamalıdır. Çünkü bazı kediler suya patileri ile dokunmayı sever. Birden fazla kediniz varsa veya eviniz birkaç katlı ise, farklı yerlerde birden fazla kap bulundurun.

Dikkat: Kediler genellikle su kaplarının mama kaplarından belirli bir mesafe olmasını tercih ederler. Bu aynı zamanda suyun temiz kalmasına da yardımcı olur.

Kuru mama, kavisli veya düz profilli bir kapta verilebilir. Yenilmeyen, salya bulaşan mamaların temiz mamalara karışmasına neden olabilecek büyük kaplar kullanmaktan kaçının.

Islak mama, yaklaşık 10 cm çapında derin kavisli bir kapta verilmelidir. Bu, kediniz mamasını yerken mamanın taşmasını önleyecektir. Birden çok kedinin olduğu bir evde, her kediye ayrı ıslak mama kabı verilmelidir. Kedilerinizin bir mama kabını paylaşabileceğini beklemeyin. Dökülenleri toplamak için mama kabını yıkanabilir bir mat veya tabla üzerine koyun.

Kedi kumu kabı, kedi kumu küreği ve temizleme aracı

Süslü ızgaraları, kapları ve benzerlerini unutun. Tüm ihtiyacınız olan, kenarları yüksek (bir yavru kedi için biraz daha alçağını tercih edebilirsiniz) uygun boyutta bir kedi kumu kabıdır. Hafif metalik görünümlü plastik kaplar, atıkların yapışmasını önlemek üzere formüle edilmiştir.

Dikkat: Bazı kediler, kapaklı bir kutuyla çevrelenmekten ürker. Eğer bu tür bir kedi kumu kabını denemek istiyorsanız, kedinizin hoşlanmayacağı ihtimaline karşı, kapağı çıkarılabilen bir modeli tercih edebilirsiniz.

Dışkıyı ve ıslak kumları almak için bir kedi kumu küreği alın. Sadece bu amaca yönelik oluklu bir spatula da kullanabilirsiniz. Kedi kumu kabını ve kedi kumu küreğini temizlemek için sert bir fırça veya naylon sünger bulundurun. Bu fırçayı veya süngeri, insan tuvaletlerini temizlemek için kullanmayın; çünkü bazı atık kaynaklı hastalıklar kedilerden insanlara geçebilir.

Kedi Taşıma Çantası

Kediniz ile seyahat etmek  planlarınız arasında olmasa bile, bir kedi taşıma çantası veteriner ziyaretleri için faydalı olacaktır. Acil bir durumu göz önünde tutarak, birden fazla kediniz varsa, her ihtimale karşı birden fazla kedi taşıma çantası almayı düşünün.

One thought on “Yeni Kedi Hazırlıkları

  • 10 Temmuz 2021 tarihinde, saat 12:28
    Permalink

    Benim de bir kedim var. Bir canı sahiplenip onun ihtiyaçlarını karşılamanın beni de mutlu ettiği gibi herkesi mutlu edeceğini düşünüyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir