Bir Köpek Sahiplenmek

Köpekler yüzyıllardır insanların en sadık dostlarından biri olmuştur.  İlgi bekleyen sadık dostlarınızı seçerken, hem içinde bulunduğunuz durumu hem de zaman içinde değişebilecek olan yaşam koşullarınızı göz önünde bulundurmanız, mutlu bir birlikteliğin en önemli şartıdır.

Köpeği evinize getirdiğinizde ona etrafı tanıması ve alışması için biraz zaman tanıyın. Ancak onu yalnız da bırakmamalısınız, yabancı olduğu bu çevreden korkabilir. İlk günlerde önceden alışmış olduğu mama ile beslenmesi daha uygun olacaktır. Yuva değişikliğinden sonra bir de beslenme değişimi iyi bir sonuç vermeyebilir. Eğer evde bulunan yetişkin köpeğinizin yanına yavru getirmek gibi bir tercih yaptıysanız, her ikisinin de birbirine alışması için zaman tanımalısınız. Yetişkin köpek bu duruma başlarda kızabilir. İlk karşılaşmaları tehditkar olmadığı sürece iki veya daha fazla köpek bir arada rahatça yaşayabilirler.

Dokunmaktan Kaçınmayın!

Köpekler temiz hayvanlardır, içinde yaşadıkları yerleri genellikle pisletmezler. Fakat yine bu konuda köpeğinizi eğitmek size düşer. Sadık dostunuzu, evi tanımaya başladığı zamanlarda, tuvalet ihtiyacını gazete kağıdı üzerine gidermesi için eğitmelisiniz. Daha sonra bu ihtiyaçlarını dışarıya çıkarıldıkça çimenler, su giderleri, ağaç dipleri gibi yerlerde kendisi karşılayacaktır. Bir köpeğin tuvalet ihtiyacı genellikle beslendikten, oynadıktan ve uyandıktan sonra gelir. Bu durumda köpeğin sabah ve akşamları yürüyüşlere çıkarmak gerekir. Yavru köpeklerde bu ihtiyaç değişik bir şekilde işler, onlar birkaç saatte bir kendilerini rahatlatmak isterler, bunu yapmadan önce de evde gözlerine kestirdikleri bir yeri koklamaya başlarlar. Bu durum köpeğin ihtiyacını oraya gidereceğine işarettir. Birkaç saniye içinde duruma müdahale etmelisiniz. Yapılacak en kolay şey köpeği yerinden alıp bir gazete kağıdının üzerine koymaktır. Köpeğiniz ihtiyacını giderdiğinde onu cezalandırmayın, aksine okşayarak sevin.

Dokunmak köpek eğitimi için çok önemlidir. Köpeğinizi severken hem onunla ilgilendiğinizi anlatmış hem de kontrolün sizde olduğunu öğretmiş olacaksınız. Her köpek sevilmekten hoşlanır hatta bunu aşırıya bile kaçırabilirler. Yine de bu konuda dikkatli olmak gereken bazı hususlar vardır. Örneğin köpeğiniz ilk defa bir çocukla bir araya geldiğinde mutlaka orada bulunmalısınız. En arkadaş canlısı köpekler dahi çocukların hızlı ve dengesiz hareketlerine karşı aşırı tepki verebilir.

Evinize köpek getirmeden önce belirli hazırlıklar yapmalısınız. Yerde kaymayacak cinsten mama kapları, fırça ve taraklar, uygun bir boyun tasması, gezdirme kayışı bu hazırlıklardan sadece birkaç tanesi.

Sadık dostunuzla hayatınızı birleştirmek, gerçek bir dostunuzla yaşamaktan pek farklı değildir. Öncelikle köpeğinizin büyüklüğüne uygun konforlu bir yatak hazırlamalısınız. Hemen altına yerleştireceğiniz şilte ise yıkanabilir olmalı. Mama kabı olarak da ağır seramik bir kap ya da kenarları lastik ile kaplanmış paslanmaz çelik kaplar en kullanışlılarıdır. Köpeğinize gösterdiğiniz ilgi onun için yeterli olmayabilir; bu durumda köpekler için özel olarak tasarlanmış çeşitli aksesuar ve oyuncaklar köpeğinizin sizden sonraki en iyi dostları olacaktır. Çiğneme oyuncağı, çiğneme kemikleri ve ses çıkartan oyuncaklar köpeğinizin hem rahatlamasını sağlayacak hem de çenesini kuvvetlendirecektir.

Bir köpek sahibiyseniz ya da olacaksanız mutlaka tasma ve kayışınız da olmalıdır. Köpeğinizi tasmaya alıştırmanız gerekir, o bunu ilk başta yargılayabilir ancak herhangi bir kaybolma ya da kaçma durumunda tasma ve tasmanın üzerine ekleyeceğiniz isimlik çok işe yarar. Tasma ve kayış seçimini köpeğinizi düşünerek gerçekleştirmelisiniz. Yavru köpekler sekiz haftadan itibaren tasmaya alışmalıdırlar. Köpeğinize bu alışkanlığı her gün kısa bir süre tasma takarak verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir