Köpek Beslenmesi

Köpek sahiplerinin başvurdukları en pratik yol hazır mamalardır, bu mamalar, kuru ve yaş mamalar olarak ikiye ayrılır. Bunların dışında market tipi ve profesyonel mamalar da bulunur. Market tipi mamalar, her yerde bulunabilen fakat fazla bir fayda sağlanamayan tipte mamalardır. Faydası, köpeğe yedirilen mamanın ne kadarının sindirebildiğiyle alakalıdır. Profesyonel mamalarda bu oran oldukça yüksek olduğundan, köpeğe daha az miktarda mama verilir. Doğru yiyecek, doğru miktarlarda verilmelidir. Bu, köpeğinizin sağlığı için gerekli olan besin değerlerinin dengeli bir biçimde alınmasını sağlayacaktır.

Yetişkin Köpekler

Bir yaş ve üzeri köpekler, yetişkin olarak adlandırılır. Artık verilmesi gereken mama miktarı, köpeğinizin büyüklüğüne, kilosuna, ırkına ve hareketli olup olmamasına göre değişir. Bu nedenle, hareketli köpekler ihtiyaçları olan fazla enerjinin karşılanabilmesi amacıyla yüksek enerjili mamalar yemelidir. Az hareket eden köpekler ise, normal kilolarını koruyabilmek için düşük enerjili mamalardan yemelidir. Küçük köpekler ise, büyük ırklara oranla daha fazla ısı kaybettiklerinden, daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar.

Kısırlaştırılmış Köpekler

Kısırlaştırılmış köpeklerin öğünleri, dikkatli bir şekilde ayarlanmalıdır. Bu tip köpekler, eğer hareketli yapıda değillerse, kilo almaya eğilimlidirler.

Yaşlı Köpekler

Köpekler, ortalama 7 yaşından sonra ‘yaşlı’ olarak nitelendirilir. Çünkü bu yaştan sonra artık görme ve duymada zayıflamalar başlar. Ağız ve diş problemlerinden kaynaklanan kötü kokulu nefes, deri ve tüy örtüsünün görünümünde değişiklikler gibi yaşlılık belirtileri görülmeye başlar. Bu tip belirtilerin en aza indirilebilmesi için köpeğinizin hayat boyu dikkatli beslenmesi gerekir. Dolayısıyla, bu dönemde yiyeceklerinin protein, yağ ve mineral içeriklerinin dikkatli ayarlanması gerekir.

Gebe ve Yavrulu Köpekler

Köpekler için gebelik döneminde beslenme hayati önem taşımaktadır. Bu dönemde, yavru oluşumu ve gelişimine bağlı olarak, verilmesi gereken besinin miktarı ve içeriği artar. Yavruların oluşabilmesi için anne, kendi vücudundan enerji ve mineral harcayacaktır. Dolayısıyla, hamile köpekler, daha fazla miktarda mamaya veya yavru maması gibi yüksek enerjili besinlere ihtiyaç duyarlar. Doğumdan sonra ise anne köpeklerin, yavrularını da beslemeleri gerektiği için, günlük yemeleri gereken mama miktarın ortalama 3 katına kadar besine ihtiyaçları vardır.

Yavru Köpekler

Yavru köpekler, 6 haftalık olana kadar anne sütüyle beslenmelidir. Bağışıklık sistemlerinin gelişmesi için anne sütü büyük önem taşır. Anne sütü, bu dönemde yavrular için gerekli vitamin ve minerallerin karşılanabilmesi açısından da çok önemlidir. Altıncı haftanın sonunda, eğer yavru köpek anne sütü almaya devam etmek isterse, buna bir süre daha izin verilebilir. Ancak, anneden bağımsız beslenmeye alışabilmesi için yavrunun önüne ilk iki hafta bir miktar kuru mama ılık su ile ıslatılarak veya yaş yavru köpek maması konulmalıdır. Yaklaşık iki hafta içinde yavru köpeğiniz, anne sütü içmeyi tamamen bırakarak kendi başına beslenmeye hazır olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir